Er du stemmeberettiget?

 Ved afstemningen gælder samme regler som ved generalforsamlingen - de fremgår af vedtægterne  se §8 stk 6

 For at have stemmeret, skal du være "aktivt medlem". Det gælder for alle, der er  færdiguddannet psykomotorisk terapeut. Du er også ’aktivt’ medlem, hvis du er på nedsat kontingent som følge af ledighed, dobbeltorganisering eller førtidspension.

Hvis du er studentermedlem, seniormedlem eller passivt medlem, er du ikke stemmeberettiget.

Da vi har enkelte medlemmer som er uddannede psykomotoriske terapeuter, men har valgt at læse videre på en kandidatuddannelse, er der opstået et dilemma. De er nemlig færdiguddannede, men de er også på studentersats. Hovedbestyrelsen har derfor lavet en fortolkning af vedtægterne så denne lille gruppe kan stemme til autorisationsvalget.

Er du i tvivl, om du er stemmeberettiget så send en mail til os på Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. – så svarer vi.